Eiro monētu atšķirīgie reversi

Eiro valūta pašreiz ir sastopama veselās 18 Eiropas Savienības dalībvalstīs un 3 valstīs, kuras, lai gan oficiāli nav dalībvalstis, ir ieviesušas savā valstī eiro un piedalās dažos citos Eiropas Savienības procesos, un, lai gan visās no šīm valstīm eiro banknotes ir pilnīgi vienādas, eiro monētas ir pilnīgi cits stāsts. Katrai eirozonas dalībvalstij bija jārada dažādi dizaini savu eiro monētu reversam. Dažas dalībvalstis izlēma radīt tikai 3 dizainus, bet dažas – katrai monētas vērtībai savu dizainu, tā padarot eiro valūtu krāšņāku un oriģinālāku, kā arī atļaujot katrai Eirozonas dalībvalstij nedaudz saglabāt savu individualitāti un nacionalitāti. Tad nu apskatīsim visu 18 eirozonas dalībvalstu monētu reversu dizainus.

 • Austrija

AustrijaUz šīs valsts monētām ir attēloti gan slaveni cilvēki no Austrijas vēstures, gan ziedu un Austrijas arhitektūra. Lai izvēlētos, kādi zīmējumi būs uz kuras monētas, Austrijā tika veikta aptauja, kuras rezultātā tika uzzināts Austrijas iedzīvotāju viedoklis, kā arī lēmumu palīdzēja pieņemt eksperti. Visu zīmējumu autors ir austriešu mākslinieks Jozefs Kaizers. Uz austriešu 2 eiro monētas ir attēlots Bertas fon Sutneres portrets, kura bija radikālā pacifiste un kura uz monētas simbolizē Austrijas centienus veicināt mieru. Uz 1 eiro monētas var ieraudzīt slavenā austriešu komponista Volfganga Amadeja Mocarta portretu, lai simbolizētu Austrijas muzikalitāti. Tālāk uz 50 centu monētas ir attēlota Vīnes Secesijas ēka, kura simbolizē jauna laikmeta sākumu – jauno monetāro ēru, jo šī ēka ir veidota jūgendstila pirmsākumos.  20 centu monētas reversā ir redzama Belvedera pils, kur 1955. gadā tika parakstīts līgums par Austrijas suvernitātes atjaunošanu. 10 centu monētā ir attēlota Sv. Stefana katedrāle, kas ir viena no Austrijas arhitektūras izcilākajām ēkām. Nākamās trīs pašu mazāko vērtību monētas visas savā reversā attēlo kādu augu, jo šis augu motīvs simbolizē pienākumu pret vidi un Austrijas devumu Kopienas vides politikai. 5 centu monēta sevī ietver alpu prīmulas attēlu, 2 centu monēta turpina ar ēdelveisa attēlu, bet uz 1 centa monētas var redzēt genciāna attēlu.

 • Beļģija

BelgijaBeļģija ir īpaša Eiropas Savienības valsts, skatoties uz savu monētu dizainu, jo visām monētām ir viens un tas pats reverss, minimālas izmaiņas ir tikai tajā, ka jaunākās sērijas monētām ir neliels papildu dizains. Beļģu 1. izlaiduma monētu reversa vidū ir redzams beļģu karalis Alberts II, bet tā apkārtējā riņķī ir redzama karaliskā monogramma un 12 Eiropas Savienības zvaigznes, bet 2. izlaiduma, kurš klajā nāca 2008. gadā monētu reversa vidū ir Karaļa Alberta II portrets kā arī karaliskā monogramma un izdošanas datums, un ārējā riņķī ir atstātas tikai 12 ES zvaigznes. Abu sēriju monētu dizainu veidoja Jans Alfonss, kuru izvēlējās speciāli atlasīta mākslinieku un numismātikas ekspertu komanda.

 • Francija

FrancijaFranču eiro monētu reversiem ir trīs atšķirīgi dizaini, kurus no vairāk nekā tūkstoš dažādiem dizainiem izvēlējās speciāla ekspertu komanda. Tā 2 un 1 eiro monētas reversā ieguva koka dizainu ar sešstūra elementiem un Francijas Republikas moto “Liberté, Egalité, Fraternité” (Brīvība, Vienlīdzība, brālība), šis koks simbolizē dzīvību, nepārtrauktību un izaugsmi un tā mākslinieks ir Hoakims Himinezs. Uz 50, 20 un 10 centu monētu reversiem ir sējējas attēls, jo šī sējējas tēma cauri laikiem ir bijusi Francijas franku dizainā un tādēļ simbolizē Franciju, kas par iestājoties Eiropas Savienībā, spēj saglabāt pati sevi. bet 5, 2 un 1 centa reversos ir attēlota jauna sieviete vārdā Marianna ar ļoti apņēmīgu sejas izteiksmi, kas simbolizē Francijas ilgas pēc ilglaicīgas un stabilas Eiropas. Šī dizaina autore ir Fabjēna Kurtiade.

 • Grieķija

GriekijaGrieķu eiro monētām, līdzīgi kā Austrijas monētām, katrai vērtībai ir savs dizains, bet visu šo dizainu autors bija skulptors Georgess Stamatopuls. Šos dizainus un to mākslinieku izvēlējās grieķu ekonomikas ministrs un bankas prezidents. Uz 2 eiro monētas ir attēlota aina no Spartas mozaīkas, kura tika izveidota 3. gadsimtā, tajā ir redzams Zevs vērša tēlā, kurš nolaupa sengrieķu mitoloģisko tēlu – Eiropa, no kura arī tad cēlās šīs valstu savienības nosaukums. 1 eiro monētas reverss attēlo pūci, šis attēls ir ņemts no senas Atēnu 4 drahmu monētas, kura cirkulēja Grieķijā ap 5. gadsimtu pirms Kristus. UZ 50 centu monētas ir attēlots Elevterijs Venizels, kurš bija viens no ievērojamākajiem Grieķijas politiķiem, jo viņam izdevās izvest sociālo reformu, kas atļāva Grieķijai kļūt par daudz modernāku valsti. 20 centu monētas reversu rotā Joaņņs Kapodistrijs, kurš pēc Grieķijas neatkarības kara, kļuva par neatkarīgās Grieķijas 1. prezidentu.  Bet 10 centu monētas reversā ir attēlots Rigas-Ferejs Velestinlis, kurš aizsāka apgaismības laikmetu un konfederāciju Grieķijā. Uz mazāko centu monētām ir attēloti daži kuģi, kuri simbolizē Grieķijas jūrniecības novatorisko garu. 5 centu monētas reversā ir redzams moderns jūras tankkuģis, 2 centu monētā – korvete jeb Grieķijas Neatkarības kara laika kuģis, bet uz 1 centa monētas ir atēniešu trirēmas modernizēts modelis, kas ap 5. gadsimtu pirms mūsu ēras bija lielākais karakuģis pasaulē.

 • Igaunija

IgaunijaMūsu kaimiņvalsts Igaunija ir izvēlējusies ļoti vienkārši eiro monētu reversa dizainu, kurš ir pilnīgi visām monētām vienāds. Šis dizains ir Igaunijas ģeogrāfiskās kontūras attēls ar uzrakstu “Eesti” zem tā, kas igauņu valodā nozīmē Igaunija.

 

 

 • Itālija

ItalijaItālija atkal ir viena no tām valstīm, kurām katrai monētai ir pilnīgi atšķirīgs reversa dizains. Par labu tieši šiem dizainiem lēma Itālijas tehniskā un mākslinieciskā komiteja. Interesanti, ka šiem dizainiem ir pilnīgi citādāks koncepts, jo tie ir ņemti no dažādu slavenu itāļu mākslinieku darbiem. 2 eiro monētas reversu rotā mākslinieka Rafaela gleznotais Dantes Aligjēri portrets, kurš mūsdienās atrodas Vatikāna pilī. Uz 1 eiro monētas ir attēlots viens no Leonardo da Vinči slavenākajiem zīmējumiem, kurā attēlotas cilvēka ideālā ķermeņa proporcijas, šis da Vinči zīmējums arī simbolizē itāļu renesanses sākumu.  50 centu monētas reversā ir redzama imperatora marka Aurēlija Antonija skulptūra, kurā viņš jāj zirga mugurā. Šīs skulptūras oriģināls atrodas Mikelandželo centrālā laukuma vidū. 20 centu monēta savā reversā ietver Umberto Bočioni 1913. gadā radīto skulptūru, kura simbolizē unikālās izplatījuma formas. Bet 10 centu monētā ir attēlos viens no pasaules slavenākajiem mākslas darbiem – Sandro Botičelli glezna “Venēras dzimšana”. mazāko nominālu vērtībām atkal ir sava kopēja tēma, kurā ir attēlotas 3 Itālijas slavenākās arhitektūras vērtības – uz 5 centu monētas ir Kolizejs, kas ir viens no izcilākajiem romiešu arhitektūras paraugiem, uz 2 centu monētas ir Mole Anronelliana tornis, kurš ir viens no 19. gadsimta arhitektūras meistardarbiem, bet uz 1 centa monētas ir Kasteldelmonte, kura ir viena no iespaidīgākajiem vēstures pieminekļiem Itālijā.

 • Īrija

IrijaĪrijas eiro monētas savos reversos visas ir pilnīgi vienādas, neatkarīgi no to vērtības. Šādu lēmumu pieņēma Īrijas valdība. Šis attēlotais motīvs ir ķeltu arfa, kas ir viens no Īrijas simboliem. papildus arfas attēlam pa labi no tās ir lasāms monētas izdošanas gads, bet pa kreisi vārds “Eire”, kurš tulkojumā no īru valodas nozīmē Īrijas. Šīs arfas simbola dizaina radītājs ir Džarlats Heizs.

 

 • Kipra

KipraKipra savu monētu reversiem ir izvēlējusies 3 dažādus dizainus attiecīgi vienu eiro monētām, otru divciparu centu monētām un trešo viencipara eiro monētām. 2 un 1 eiro monētu reversā ir attēlota dievības krustveida figūra no 3000. gadsimta pirms Kristus, kas simbolizē Kipras nozīmi civilizācijas vēsturē un antīkajā pasaulē. Uz 50, 20 un 10 centu monētu reversiem ir attēlots Kirēnijas kuģis, kurš ap 4. gadsimtu pirms Kristus bija kipriešu tirdzniecības kuģis, tas simbolizē Kipras kuģniecības vēsturi un to, ka Kipra ir ļoti nozīmīgs tirdzniecības centrs. Bet 5, 2 un 1 centa monētās ir attēlota Kiprā sastopamā savvaļas aita ar nosaukumu muflons, jo tā ir viena no Kiprai raksturīgākajiem dzīvniekiem.

 • Latvija

LatvijaArī mūsu pašu eiro monētām ir trīs dažādi reversu dizaini. 2 un 1 eiro monētu reversi attēlo latviešu tautumeitas profilu, tieši tāds pats attēls ir redzams arī senajā Latvijas sudraba pieclatniekā. Šī dizaina autors ir Gundars Sietiņš. Interesanta 2 eiro monētas atšķirības zīme ir, ka tās sānā ir iegravēti ikvienam latvietim tik pazīstamie vārdi un Latvijas himnas nosaukums “Dievs, svētī Latviju.” 50, 20 un 10 centu monētu reversā ir attēlots lielais Latvijas Republikas ģerbonis, šī dizaina autors ir Laimonis Šēnbergs. Un visbeidzot uz 5, 2 un 1 centa monētām ir attēlots mazais Latvijas Republikas ģerbonis un arī šī dizaina autors ir Laimonis Šēnbergs.

 • Luksemburga

LuxemburgaLuksemburga ir vēl viena valsts ar eiro monētām, kuru reversi ir gandrīz pilnīgi vienādi. Šo dizainu izveidoja Ivete Gastojē – Klēra, iepriekš vienojoties ar Luksemburgas karalisko ģimeni un valdību. Šajos reversos ir attēlots Luksemburgas lielhercoga Henrija profils, kā arī vārds “Lëtzebuerg”, kas nozīmē Luksemburga.

 

 • Malta

MaltaMaltas eiro monētām ir izveidoti trīs dažādi dizaini, kuri atšķiras pēc monētu vērtības. 2 un 1 eiro monētas attēlo Maltas Ordeņa emblēmu, kura populāra kļuva šī ordeņa valdīšanas laikā no 16. līdz 18. gadsimtam, un tagad šo 8 punktu krustu bieži dēvē par Maltas krustu. 10, 20 un 50 centu monētu reversos ir Maltas ģerbonis – vairogs un kura ir maltas karoga simbolika, tā augšpusē ir kronis, kas simbolizē maltas pilsētvalsti. Šo vairogu ietver olīvkoka un palmas zars, kuri ir miera simboli Maltā, bet zem tā ir lenta ar “Repubblika ta’ Malta” (Maltas Republika) uzrakstu. Bet uz 1, 2 un 5 centu monētām ir Mnaidras tempļa altāris, kurš ir cepts ap 36000. gadu pirms Kristus un simbolizē Maltas bagāto vēsturi.

 • Monako

monakoArī Monako ir pieņēmusi trīs dizainu rāmi, taču tā kā šajā valstī ir iznākušas divu sēriju monētas, tad kopā tai ir 6 dažādi dizaini. Pirmās sērijas 2 eiro monētas reversā ir attēlots viņa augstības prinča  Renjē III portrets, bet 1 eiro monētas reversā – Prinča Renjē III un kroņprinča Alberta dubultportrets. Šīs sērijas 10, 20 un 50 centu monētu reversos ir šī prinča oficiālais zīmogs, bet uz 1, 2 un 3 centu monētām ir Monako Prinča ģerbonis. Šo dizainu mākslinieki ir attiecīgi Nikolas Kozons un Pjērs Javuandins, Henrijs Tibauds un Rodžers Barons. Bet Monako eiro monētu 2. sērijas 2 un 1 eiro monētu reversos nedaudz citādāk ir attēlots Princis Renjē III, uz 10, 20 un 50 centu monētām ir Viņa Augstības monogramma, bet 1, 2 un 5 centu monētu reversus atkal rotā Suverēnā Prinča ģerbonis.

 • Nīderlande

niderlandeInteresanti, ka Nīderlande ir lēmusi par labu tikai diviem dažādiem eiro monētu reversu dizainiem, lai gan šis lēmums arī šķiet ļoti loģisks – viens eiro monētām, otrs centu monētām. Abi dizaini sevī ietver divus dažādus Karalienes Beatrikses portretus. Abu dizainu autors ir Bruno Ninabrers. Uz 1 un 2 eiro monētām Karaliene Beatrikse ir attēlota profilā, un papildus šim portretam uz monētas var redzēt arī uzrakstu “Nīderlandes Karaliene Beatrikse” holandiešu valodā. Bet uz visām centu monētām atkal ir attēlota Karaliene Beatrikse profilā, taču šoreiz viņas portretu ieskauj mazi punktiņu, 12 Eiropas Savienības zvaigznes un uzraksts Nīderlandes Karaliene Beatrikse” holandiešu valodā.

 • Portugāle

PortugalePortugāles eiro monētu 3 dažādie reversu dizaini tika izvēlēti no daudzajiem iesniegtajiem dizainiem nacionālajā dizaina konkursā. Šajā konkursā uzvarēja dizainers Manuels Fernandess duš Santoss. Visi trīs dizaini satur vēsturiskus simbolus un pirmā Portugāles Karaļa zīmogu. 2 un 1 eiro monētu reversā ir attēlotas Portugāles pilis un ģerboņi, kas simbolizē dialogu, vērtību apmaiņu un Eiropas veidošanas dinamiskumu. Šī dizaina vidū ir karaliskais zīmogs, kuru izmantoja 1144. gadā. 50, 20 un 10 centu monētu dizainā ir 1142. gada karaliskais ģerbonis ar to pašu piļu un ģerboņu apli ap to. Un visbeidzot 5, 2 un 1 centa monētās saglabājas ģerboņu un Portugāles piļu aplis, kura vidū ir pirmais karaliskais zīmogs no 1134. gada.

 • Sanmarīno

SanmarinoSanmarīno ir viena no tām valstīm, kurās eiro monētām katrai ir pilnīgi atšķirīgs dizains, kas padara tās interesantas un aizraujošas. Sākot ar 2 eiro monētu, uz tas ir attēlota Sanmarīno valdības ēka un uzraksts “San Marino”. Uz 1 eiro monētas var redzēt Sanmarīno oficiālo ģerboni. 50 centu monētas reversā ir redzami Sanmarīno trīs torņi – Guaita, Cesta un Montale. Tālāk 20 centu monētas reverss attēlo Svēto Marīno, kura attēls ir ņemt no gleznojuma, kurš atrodas Gverčīno skolā. 10 centu monētas reversā varam redzēt Sanmarīno bazilikas attēlu. Bet pašu mazāko centu monētām atkal ir kopēja tēma un tās sasaucās ar 50 centu monētu, jo uz tām ir attēloti Sanmarīno trīs torņi – uz 5 centu monētas ir Trešais Tornis ar nosaukumu Montale, uz 2 centu monētas ir redzama Brīvības statuja, bet uz  centa monētas var ieraudzīt Pirmo torni ar nosaukumu Guaita.

 • Slovākija

SlovakijaUz Slovākijas eiro monētām ir redzami 3 dažādi attēli. Tā uz 1 un 2 eiro monētām ir attēlots dubultkrusts, kurš ir uzsliets uz 2 pakalniem, tāds pats attēls ir arī uz Slovākijas nacionālās emblēmas. 1-, 20 un 50 centu monētu reversi sevī ietver Bratislavas pili, ka arī Slovākijas nacionālo emblēmu, bet 1, 2 un 5 centu monētās ir attēlota Tatru kalnu smaile – Krivāņa kalns, kas simbolizē Slovākijas nācijas suverenitāti, kā arī zem šī kalna ir attēlota Slovākijas emblēma.

 • Slovēnija

SlovenijaSlovēnijas eiro monētas tur pretim katra attēlo citu motīvu. 2 eiro monētas reversā ir redzams dzejnieks Francis Pršerns, kā arī vārdi “Shivé naj vsi naródi” zem dzejnieka portreta, kas slovēņu valodā nozīmē “Dieva svētība visām nācijām” un šī rinda ir ņemta no dzejnieka poēmas “Zdravljica”, kas ir izmantota Slovēnijas himnā. 1 eiro reversā var redzēt Primoža Trubāra portretu, kurš sarakstīja pirmo Slovēņu valodā iespiesto grāmatu. 50 centu monētā car redzxēt Triglavu  kalnu, kas ir bijis centrālā notikumu vieta vairākiem Slovākijas vēsturē nozīmīgiem notikumiem. 20 centu monētas reversā var ieraudzīt Lipicas zirgus, 10 centu monētas reversā redzams nerealizētās Slovākijas Parlamenta ēkas plāns, kuru veidoja arhitekts Jože Plečniks. Uz 5 centu monētas ir attēlots sējēja tēls, kuru bieži izmanto daudzi Slovēnijas mākslinieki, jo tas simbolizē kustību, pārmaiņas. 2 centu monētas reverss attēlo akmeni, kurš simbolizē suverēnā valdnieka celšanu tronī. Bet 1 centu monētas reversā ir attēlots stārķis, kurš simbolizē dzimstību un ilgu mūžu.

 • Somija

SomijaSomijas monētu reversos var redzēt trīs dažādus dizainus, bet interesanti ir, ka katrai eiro monētai ir atšķirīgs motīvs, bet visām centu monētām ir vienāds dizains. Uz 2 eiro monētas ir redzams lāceņu un lāceņu ziedu attēls, kuru uzzīmēja Raimo Heino. 1 eiro monētas reversā var redzēt divu lidojošu gulbju attēlu, šis dizains ir ņemts no kādas Somijas neatkarības 80. jubilejas piemiņas monētas dizaina, un dizaina autors ir perti Mēkinens. bet uz visu centu monētām var redzēt Somijas heraldisko lauvu, kas ir skulptora Heiki Heiveojas darba reprodukcija, šīs lauvas dizains jau senatnē ir izmatots vairāku dažādu somu monētu dizainos.

 • Spānija

SpanijaSpānija ir vēl viena Eirozonas valsts, kuras eiro monētu reversos ir trīs dažādi dizaini. 1 un 2 eiro monētu reversi attēlo karaļa Huana Karlosa I portretu. Uz 10, 20 un 50 centu monētām var redzēt Migela de Servantesa portretu, kuru dēvē par Spāņu literatūras tēvu, un viņa portrets simbolizē cilvēka un viņa darbu universālumu. Bet 1, 2 un 5 centu monētu reversi sevī iekļauj Santjago de Kompostela katedrāles attēlu, kas ir Spānijas arhitektūras pērle, kura ir arī viens no visslavenākajiem svētceļojumu galamērķiem.

 • Vatikāns

VatikansLai gan Vatikāna eiro monētām visām ir viens un tas pats dizains, tās ir izlaistas nu jau 3 dažādās sērijās, kas nozīmē, ka apgrozībā pašreiz ir Vatikāna monētas ar trīs dažādiem dizainiem. Pirmā sērijas monētas, kuras tika izdotas no 2002. līdz 2005. gadam sevī ietver viņa svētības Jāņa Pāvila II veidolu, kurš šajā laikā bija Pāvests. 2. sērijas monētas sāka izdot 2005. gada jūnijā un to reversā ir Čemberlenas Kardināla ģerbonis, jo šis Kardināls bija Vatikāna pagaidu vadītājs, pēc Pāvesta Jāņa Pāvila II nāves. Bet no 2006. gada aprīļa sāka izdot Vatikāna 3. sērijas eiro monētas, uz kurām ir redzams viņa svētības pāvesta Benedikta XVI portrets, kurš no 2005. gana 19. aprīļa līdz pat 2013. gada 28. februārim bija Pāvests.

 • Vācija

VacijaUn visbeidzot Vācijas eiro monētu reversi attēlo trīs dažādus dizainus, kurus izraudzījās Vācijas valdības pārstāvji un numismātikas eksperti. Uz 2 un 1 eiro monētām var redzēt tradicionālo Vācijas suverenitātes simbolu  ērgli, kuru iekļauj 12 Eiropas Savienības zvaigznes. Šo dizainu radīja Heincs Hoiers un Sņežana Ruseva – Hoiere. Uz 50, 20 un 10 centu monētām ir Brandenburgas Vārtu attēls, kuri kādreiz sadalīja Vāciju Austrum un Rietumvācijā, bet tagad simbolizē Vācijas un Eiropas vienotību. Šī dizaina autors ir Reinhards Heinsdorfs. Bet uz 5, 2 un 1 centa monētām var redzēt ozola zaru, kurš bija arī attēlots uz Vācijas feniņu monētām. Šo dizainu veidoja profesors Rolfs Lederbogens.

Avots: www.ecb.europa.eu