Eiro monētu lielumi

Euro monetasEiro ir valūta, kura pastāv 18 Eiropas Savienības dalībvalstīs, un, lai gan visās šajās valstīs eiro banknotes ir pilnīgi vienāda izmēra, lieluma un arī attēli uz tām ir vienādi, eiro monētas, katrā valstī nedaudz atšķiras, jo to averss, jeb tās puses, uz kurām nav attēlota monētas vērtība, katrā valstī ir izveidoti un to dizains ir veidots tā, lai tas attēlotu konkrētās valsts vērtības vai vienkārši simbolismu.

Visu eiro monētu reversi, jeb puse, uz kuras ir attēlota katras monētas vērtība, visās valstīs, kurās eiro ir oficiālā valūta, ir vienādi. Uz šīm monētām ir attēlotas trīs dažādas Eiropas kartes ar 12 Eiropas Savienības zvaigžņu simboliku aiz tās.

1 un 2 eiro monētu reversi ir vienādi, tāpat arī vienādi ir 10, 20 un 50 centu reversi, kā arī 1, 2 un 5 centu reversi. 2007. gadā 10, 20, 50 centu un 1, 2 un 5 eiro monētu reversi tika nedaudz modificēti, lai tajos būtu Eiropas Savienības kontūras, kas atbilda īstenībai, jo 2004. gadā ES pievienojās vairākas jaunas dalībvalstis.

  • 1 centa monētas diametrs ir 16,25 milimetri un tā ir 1,67 milimetrus bieza. Tās forma ir apaļa ar gludiem stūriem. Tā ir sarkanā krāsā. Materiāls, kas ir izmantots, lai izgatavotu šo monētu ir ar varu noklāts tērauds un tā sver 2,30 gramus.
  • 2 centu monētas diametrs ir 18,75 milimetri, bet biezums ir tāds pats kā 1 centa monētai. Arī šī monēta ir veidota no tērauda, kas ir noklāts ar varu un ir sarkanā krāsā. Lai gan tās forma saglabājas apaļa, tās sāni ir gludi, bet ar vienu rievu. Šī monēta sver 3,06 gramus.
  • 5 centu monēta ir 16,25 milimetri diametrā un tā saglabā iepriekšējo divu monētu biezumu. Šīs monētas forma ir apļa un tāpat kā 1 centa monētai tās sāni ir pilnībā gludi. Tās krāsa un materiāls, no kura tā ir izgatavota, saglabājas tas pats, bet tās svars ir 3,92 grami.
  • 10 centu monētas diametrs ir 19,75 milimetri, bet tās biezums ir 1,93 milimetri. Šī monēta pēc savas formas ir apaļa ar sāniem, kuros ir iestrādāti smalki robiņi, tās izgatavošanas materiāls ir Skandināvu zelts un tā krāsa ir dzeltena. Un šī monēta sver 4,10 gramus.
  • 20 centu monēta savā diametrā ir 22,25 milimetrus un tā ir 2,14 milimetrus bieza. Atšķirībā no pārējām eiro monētām šīs forma tiek definēta kā Spāņu puķe, jo tas sāni ir gludi ar ik pa laiciņam iestrādātām lielām rieviņām. Šīs monētas krāsa un iegatavošanas materiāls saglabājas tāds pats kā 10 centu monētai, bet tā sver 5,74 gramus.
  • 50 centu monēta līdzinās 10 centu monētai, jo gan tās materiāls, krāsa un pat forma un sāni ir tādi paši. Taču tā atšķiras savā izmērā. Tās diametrs ir 24,25 milimetri, biezums 2,38 milimetri, bet tā sver 7,80 gramus.
  • 1 eiro monēta ievērojami atšķiras no visām centu monētām gan savā lielumā, gan izskatā. Lai gan arī tās forma ir apaļa, tā sastāv no divām dažādām krāsām. Ārējais tās riņķis ir dzeltens, bet iekšējais balts. Un tāpēc arī šī monēta ir veidota no diviem dažādiem materiāliem, ārējam riņķim ir izmantos niķeļa – misiņa sakausējums, bet ārējam – trīs slāņains sakausējums. Šīs monētas sāni ir pamīšus gludi un ar mazām rieviņām, kā arī to ārējā mala ir nedaudz izvirzīta uz āru, it kā būtu saspiesta. Monēta ir 23.25 milimetrus diametrā, 2,33 milimetrus savā biezumā un tā sver 7,50 gramus.
  • 2 eiro monēta ir lielākā no eiro monētām un arī sastāv no divām dažādām krāsām tāpat kā 1 eiro monēta tikai apgrieztā veidā. Šīs monētas ārējais riņķis ir balts un veidots no vara un niķeļa sakausējuma, bet iekšējais riņķis ir dzeltens un veidots trīs slāņainā sakausējuma. Arī šī monēta ir apaļa taču tās sāni sastāv no nelielām rieviņām un uzraksta. Šī monēta ir 25,75 milimetrus savā diametrā, 2,20 milimetrus bieza un 8,50 gramus smaga.